Mátraszőlős
Mátraszőlős Kozárd északi, nagyobb népességű szomszédja, a 21. út mentén, Pásztóval egy vonalban. Nevezetessége a 750 éves római katolikus templom, Rákóczi – vagy Nepomuki Szent János – kápolna és a geo-látnivalókat kínáló Függő-kő és a barlang.
Kozárd és Mátraszőlős között félúton van a Tepke kilátó, amely a turistáknak és a zarándokoknak egyaránt egy terepi „igazodási pont”. Az alsótoldi Bableves csárda felől a Kék-Túra útvonalon keleti irányban haladva kb. 50 perc alatt érik el a kilátót, s a Kozárd-Tepke gyaloglási távolság is kb. ennyi időt vesz igénybe. A kilátóból páratlanul szép látvány tárul elénk a Mátra és a Cserhát, s visszatekintve Dél felé egyaránt.
Mátraszőlősön járva érdemes elsétálni a falu nyugati szélén található emu-farmhoz, amely igazi távol-keleti egzotikus látvány magyar földön. Érdekes látni ezeket az ausztrál végtelen füves pusztákról ide származott futómadarakat, hogy milyen békésen élik világukat a Cserhát alján.
A gazdasági, vagy hobbi céllal tartott emu boldogan megeszi a darált gabonaféléket (búza, kukorica, rozs, tritikálé, napraforgó). Nagyon fontos, hogy darált legyen a takarmány, az egész szemek ugyanis csak átmennek a madár bélcsatornáján és így kárba vesznek.
Az emu, mint futómadár érdekes történelmi botránynak, sőt, az ún. emu-háborúnak a főszereplőjévé is vált. A divány.hu internetes portálon található egy 2022. augusztus- ban született cikk arról a bizonyos ausztráliai emu-háborúról. A https://divany.hu/vilagom/nagy-emu-haboru/ Rudolf Dániel cikke, valóban érdekes olvasmány, s ha a turisták meglátják a mátraszőlősi emufarmot, bizonyára jól szórakoznak majd ennek a furcsa „háborúnak” a sorsával.