Garáb

A Cserhát egyik legmagasabban fekvő települése, 375 méter tengerszint feletti magasságban található. Pásztó és Szécsény között körülbelül félúton, előbbihez kicsit közelebb, Budapesttől körülbelül 75 kilométerre. A Felsőtoldtól és Hollókőtől néhány km-re található Garáb község, amely talán tíz éve sincs, hogy lelkes turisztikai vállalkozók jóvoltából a szó szoros értelmében „berobbant” a különleges természeti turisztikai helyszínek közé.

A térség legrégebbi településének már a középkorban is több neve volt: 1179-ben Grabensia, 1181-ben Gravia, 1265-ben Grab, 1281-től pedig a jelenleg is használatos Garáb. A honfoglalás utáni időkben a Kökényes-Radnót nemzetség birtoka volt a környék, akik még 1179 előtt premontrei kolostort alapítottak itt. Az oklevelek szerint a falu 1265-ben a Szent Hubertuszról elnevezett premontrei monostor birtoka volt. 1436-ban megszűnt az itteni rendház és az ipolysági premontrei monostor tulajdona lett. 1446- ban bizonyos Palásti Radó Sámuel birtokolta, majd 1447- ben Hunyadi János Vingárti Geréb Jánosnak adományozta.

A Felsőtoldtól keletre fekvő s e vidéken otthon talált magyar- kínai vállalkozók gondozásában Garábon készült el és 2018 óta fogadja vendéget a világ jelenleg legnagyobb „Samsara” elnevezésű, eredeti nepáli minta alapján készült buddhista hangtálja. Ezt a 2,5 tonna súlyú és több, mint 230 cm átmérőjű, tibeti hangtálat gyógyító, ellazító hatásúnak tartják.

Események Garábon

Garábi helyszínek

Iskolamester Apartmanház

Garáb

Gesztenyés Vendégház

Garáb
erfa.png