Pásztó

Ez a kisváros a Cserhát és a Mátra között található, kb. 10 ezer lakosú, jellemzően heti piaci, bevásárló, oktatási, pénzügyi és regionális adminisztratív igazgatási központ, mondjuk Hatvan és Salgótarján között félúton, amely a környező falvakat is kiszolgálja.

Turisztikai látnivalói közül a közelmúltban kialakított, Gaál István magyar filmrendezőtől kölcsönzött Varázsvölgy elnevezésű többfunkciós kulturális és élmény-turisztikai komplexuma a meghatározó, amely mellett szaporodó éttermei, művelődési intézményei, több múzeuma és könyvtára, valamint az iskolásoknak közkedvelt Zeneiskolája is van.

A város, és mondhatjuk, annak környéke a városközpont közelében található turisztikai központtal, a fürdővel és a Kishegyen levő parkkal soha nem látott új életre kelt. Ügyes szervezői nem mulasztanak el egyetlen jeles napot, ünnepet, évfordulót sem, hogy ne rendezzenek valami látogató-csábítót. Számtalan reklámhelyük közül is a gyorsan frissülő Facebook oldalukat ((20+) Varázsvölgy | Pásztó | Facebook) ajánljuk e kiadvány olvasóinak figyelmébe. Érdekes, hogy az ide látogatók nem sokat tudnak Pásztó történelméről. Nos, mi is a http://www.paszto.hu/turizmus/tortenet weboldalról kölcsönöztük a következőket:

„A honfoglaló magyarok - Anonymus közlése szerint - Árpád parancsa nyomán innen indultak a nógrádi és gömöri részek meghódítására. A tatárdúlás után szerzetesek építették újjá a templomot, monostort és a majorokat. A korai középkorban két meghatározó tényező emelte ki a települést az átlag jobbágytelepülések közül. Az egyik a ciszteri rendek idetelepítése 1190-ben III. Béla által, a másik pedig, hogy 1265-ben V. István király a kegyúrságot átruházta a Rátót nembeli Istvánra, felesége főlovászmesterére. Rátót (Rátold) leszármazottak - Tariak, Pásztóiak - hosszú századokon keresztül voltak a település életének meghatározói.

Pásztó 1298-ban vásártartói jogot kapott. Fejlődik ipara, mezőgazdasága, amelyben kiemelkedő a szőlőkultúra jelentősége. Ennek emlékei a Fő úti gótikus pincék, amelyek még ma is használhatók bor tárolására. Tar Lőrinc kérésére 1407. április 26-án Zsigmond király városi kiváltságlevelet adományozott Pásztónak, amelyben a város lakóit, a budai polgárokkal egyenlő jogokkal ruházta fel. Pásztó fénykorát a török hódítás törte meg. Száz évig csak égett kövű falak jelzik a várost.

A szőlőtermelést sújtó filoxéra miatt a településre nehéz idők jártak. A kisipar, a mezőgazdaság, az erdőgazdaság nem biztosította a lakosság eltartását. A két világháború között jelentős kisiparos réteggel bírt. 1950-ben Nógrád megyéhez csatolták, majd a következő évben járási székhely lett. Mezőgazdasága, szőlőtermelése továbbra is meghatározta gazdaságát. Az ipar inkább a könnyűipar formájában képviseltette magát. A század elején kórház is épült Pásztón. Az 50-es években a termálvíz hasznosítására strandfürdő létesült. A 60-as években lakótelep formájában növekszik lakásállománya, miközben a régi hangulatos vidéki város házai majd mind eltűnnek. Városi rangját Pásztó 1984. január 1-én kapta vissza.

Események Pásztón

Pásztói helyszínek

Pásztói Város

Pásztó

Csohány Galéria

Pásztó

Oskolamester háza

Pásztó

Középkori üveghuta és kov...

Pásztó

Romkert

Pásztó

Varázsvölgy

Pásztó

Szalay Malom

Pásztó

Al Rabló Étterem és Pizzé...

Pásztó
Kép nem található

Éden Ételbár

Pásztó

Csibe Cukrászda

Pásztó

Pásztó Városi Strandfürdő

Pásztó

Aszalós Art Gallery (Asza...

Pásztó-Hasznos

Pásztói Múzeum

Pásztó
erfa.png