Tar
Tar egy büszke falu, mondják első megszólításra a helyiek. A falu Pásztótól néhány km-re északra, a Mátra nyugati lábánál fekszik, a 21-es számú 2x2 sávos autóút és a történelmi Hatvan-Besztercebánya közötti 81 számú Magyar Királyi vasútvonal mentén. Tar emlékei újra és újra Tar Lőrinc pokoljárásának, más néven „kéngőzös látomásainak” legendájához kapcsolódnak és a faluban végzett legutóbbi turisztikai fejlesztések is erre a legendára hivatkoznak.
Tar település ezzel a világot bejáró vízióval minden bizonnyal Nógrád, s talán nem tévedünk, ha kimondjuk, Magyarország egyik legtöbbet hivatkozott legendájának helyszínévé vált.
Elegendő, ha az internet mindentudó keresőjébe beírjuk a kulcsszavakat, hogy Tar Lőrinc, Pokoljárás vagy ehhez hasonlókat, s özönlenek elénk az érdekesebbnél érdekesebb irodalmi hivatkozások. „A középkori kódexirodalom képzeletfelszabadító olvasmányai közül az első helyek egyike illeti meg a vizionárius irodalmat, amely valamennyi korabeli elbeszélő prózánál - még a legendánál is - nyitottabb volt. Célja eredetileg morális tanítás, de ez egyre inkább háttérbe szorult a csodás és meghökkentő események pazarló bősége mellett, mely végül is legfontosabb alkotóelemévé vált. Felszabadította a vallási dogmák nyűgétől a szárnya szegett költői fantáziát, engedte tévedni hőseit, kénye-kedve szerint utaztatta őket égen-földön, szárazon és vízen, levitte a poklok fenekére, felemelte a mennyekig. A pokolra szálló lovagok között magyarok is voltak, az egyik legnevezetesebb Tar Lőrinc, Zsigmond király udvari embere, aki 1411-ben megjárta az írországi Szent Patrik Purgatóriumot, a középkor híres zarándokhelyét. Tar fölött, a Mátra oldalában, a Csevice forrásokon túl érjük el a Tuzson arborétumot, amely kedvelt erdei botanikus kert, többféle fenyő és tölgy fajtagyűjteményt tartogat.
Tar határában, a 21. számú főútvonal mellett, a Gömör hegy tövében találjuk a Béke sztúpát, amely sok érdekességet tartogat a buddhizmus és Magyarország kapcsolatáról. Az emlékpark a Magyarországi Karma Kagyüpa Buddhista Közösség kezelésében működik, immár több, mint három évtizede. Ugyanez a hely Kőrösi-Csoma Emlékhely is egyben, s ezen a néven, vagy Buddha Parkként szerepel az utazási ajánlókban. A parkban buddhista szertartásokat bemutató meditáció központ is található.
A sztupát Őszentsége, a XIV. Dalai Láma szentelte fel 1992. július 22-én, a magyarországi egyházak és a Magyar Köztársaság meghívott képviselői jelenlétében. Ez a Sztúpa a magyar bódhiszattva (buddhista szent), Kőrösi Csoma Sándor halálának 150. évfordulója alkalmából készült el. A szentélyt a tiszteletreméltó Láma Ngawang Rinpocse inspirációjával és szellemi vezetésével négy hónap alatt építették fel különböző egyházak, a Magyar Köztársaság, magánszemélyek és vállalatok nagylelkű adományaiból, sok lelkes, békeszerető ember önzetlen segítségével, tekintet nélkül nemzetiségi, vallási és világnézeti különbségekre.
Az Emlékpark területén felépült az összes lény boldogságáért, tekintet nélkül faji, nemzeti, vallási vagy egyéb elkötelezettségre a Szabadító Buddha Anya Templom. A Templomot Tiszteletreméltó Cültrim Rinpocse és Láma Csöpel avatta fel 2011-ben, amelyet azóta is több neves és kiváló tibeti mester szentelt meg. Az épület az ősi hun templomok építészeti stílusát követi, amelyet Tibetben és Mongóliában őriznek mind a mai napig. Ez az első ilyen templom Magyarországon, amelynek megalkotása által ősi hagyományunk hatalmas fájának élő hajtását telepítettük hazánk termőföldjébe az ázsiai őshaza távoli vidékéről. A templom eseti jelleggel tart nyitva, amelyről a Tara Templom Faceboook oldalán tájékozódhat a kedves olvasó. Továbbá érdeklődni lehet a következő telefonszámon: +36 (30) 9845799 (szerdán és csütörtökön elérhető novembertől február végéig).