Mátraverebély-Szentkút

Mátraverebély-Szentkút a 21. számú 2x2 sávos főútvonalról közelíthető meg. Északról délre haladva Bátonyterenye szélén az útjelző tábla ajánlását követve jobbra kell kanyarodni, amely út csatlakozik a nyugati irányba forduló, Szentkútra vezető úthoz. Délről a 21. számú főúton a mátraverebélyi körforgalomban a megfelelő útjelzést követve érhetjük el a Nemzeti Kegyhely szabadtéri és a bazilika létesítményeit.

A Mátraverebély-Szentkúti Nemzeti Kegyhely gyönyörűen felújított Bazilika-temploma és szabadtéri oltára egész évben várja a híveket és a turistákat. Hétvégeken, valamint a jelentősebb egyházi és nemzeti ünnepek alkalmából több ezer látogató fordul itt meg. Autós turistáknak nagy szabadtéri parkolók állnak A Basilica minor rendelkezésre. A Kegyhely szent legendái máig élnek, s a látogatónak mindenképpen meg kell ismerkedni a szent hely (locus sacer) történetével. A legfontosabb tudnivalókat, a miserendet, az aktualitásokat a Kegyhely honlapján (www.szentkut.hu) találják.

Mátraverebély-Szentkúton 1705-ben épült fel az első kőkápolna. Almásy János ott nyert rendkívüli gyógyulásáért hálából, 1758-tól 1763-ig felépítette a mai kegytemplomot és mellé egy kolostort. 1970-ben VI. Pál pápa a kegytemplomot „basilica minor” címmel tüntette ki. 2006-ban, a Nagyboldogasszony búcsún Erdő Péter bíboros, prímás búcsújáróhelyünket, mint Magyarország legjelentősebb búcsújáróhelyét Nemzeti Kegyhellyé nyilvánította. Főbúcsúja a Nagyboldogasszony ünnepéhez legközelebb eső vasárnapon van.

Események Szentkúton

Szentkúti helyszínek

Basilica Minor

Mátraverebély-Szentkút

Szent Jakab Étterem

Mátraverebély-Szentkút
erfa.png